Home page > Aktuality > Vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice součástí cvičení Slovak Shield 2016

Vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice součástí cvičení Slovak Shield 2016

Druhý zástupce náčelníka štábu ozbrojených sil Slovenska generálporučík Pavel Macko 6. října slavnostně zahájil mezinárodní vojenské cvičení Slovak Shield 2016 ve vojenském prostoru Lešť. Cvičení se účastní vojenské jednotky ze zemí  Vyšegradské 4 (Slovenska, Polska, Maďarska a České republiky), Německa a z USA. Na různých místech Slovenska se tak sešlo téměř 1700 vojáků. Pro Slovensko je to v roce 2016 největší mezinárodní cvičení na jeho území.

Úkolem cvičení je prověřit připravenost ozbrojených sil Slovenska k obraně územní celistvosti Slovenské republiky, prověřit všechny stupně velení a procvičit schopnost spolupracovat i s vojáky ze zemí NATO.  Kromě jednotek přímo cvičících ve vojenském prostoru Lešť  je primárně prověřovaný štáb a velitelství 2. mechanizované brigády z Trenčína pod velením brigádního generála Martina Stoklasy, kteří se připravují na certifikaci jako předurčený prvek vyčleněný pro plnění  úkolů v rámci severoatlantické aliance.

Cvičení probíhá nejen v Centru výcviku Lešť a v Akademii Ozbrojených sil v Liptovském Mikuláši, ale i v Bratislavě, Trenčíně a Topoľčanoch tak, aby se prověřily velitelské a štábní postupy na území celé Slovenské republiky. Na Lešti je umístěno pět praporů, z toho jeden prapor je  z Bučovic, kterému velí podplukovník Přemysl Štěpánek. Mezinárodní cvičení na Slovensku je dobrou příležitostí pro vojáky ze 74. lehkého motorizovaného praporu prověřit si své schopnosti spolupracovat se zahraničními jednotkami.

Do vojenského prostoru Lešť dorazil z Bučovic štáb praporu, velitelská rota, část druhé pěší roty - celkem 118 vojáků. Za Armádu České republiky se cvičení účastní také příslušníci vojenské policie a 102. průzkumného praporu z Prostějova.

 

Text:   npor. Dan Petříček, kaplan 74. lmopr

Foto:   npor. Dan Petříček, kaplan 74. lmopr, npor. Lumír Svoboda

Fotogalerie

Nahoru