Home page > Aktuality > První český voják získal prestižní ocenění "Expert Field Medical Badge"

První český voják získal prestižní ocenění "Expert Field Medical Badge"

V termínu od 16. - 30. března se konal na základně americké armády ve městě Grafenwöhr elitní kurz, který měl za úkol prověřit znalosti a připravenost polních zdravotníků v širokém spektru vojenských zdravotnických dovedností. Tento kurz organizovala 212th Combat support hospital.

Expert Field Medical Badge (EFMB) je zdravotnický odbornostní odznak, který svou historií sahá až do roku 1965. Každý uchazeč o toto ocenění musí splnit řadu teoretických a praktických dovedností dle standardů, které jsou stejné pro všechny EFMB kurzy na všech základnách US Army. Jedná se o jeden z nejprestižnějších a nejtěžších kurzů v americké armádě.

Kurz byl rozdělen na 2 částí Standartization week and Testing week.

Jako první se psal "written test", další testování bylo v oblasti topografie. Bylo třeba najít minimálně 3 body ze 4 a to jak ve dne, tak v noci. Zde vypadlo mnoho zájemců, protože najít v úplné tmě (iluminace měsícem byla 0.6%) body velikosti 30x30cm nebylo vůbec snadné. Byla k dispozici pouze mapa v měřítku 1:50 000, protraktor a buzola.

Postupy poskytování zdravotnické pomoci v poli dle systému Tactical Combat Casualty Care se testovali další den. Jednalo se o přezkoušení 14ti dovedností na celkem čtyřech raněných. Zde bylo nutno splnit minimálně 11 ošetření. Testovala se péče pod palbou "care under fire", ošetření mimo palbu "tactical field care" a třídění raněných "triage". 

Medical and casualty evacuation byla testována další den. Jednalo se o vyprošťování raněných z vozidla s poraněním páteře. Improvizované nakládání raněných na platformy casevac (Hmmwv, M1081) i medevac (FLA, Stryker), odtah raněných jedním i více zachránci, použití nosítek Talon a přípravu přistávací plochy pro vrtulník.

 

Warrior skills se zaměřovali na použití ochranné masky M50, MOPP (ekvivalent FOP 96), reakci na zasažení nervově paralytickými látkami (aplikace autoinjektorů). Rozborka, sborka a funkční zkouška u zbraní M4A1 a Beretta M9. Dekontaminace sebe sama a kolegy, projití překážkové dráhy pod taktickým scénářem, pohyb pod přímou palbou nepřítele i reakce na dělostřelecký přepad, reakce na UXO.

Předposledním testovací fází byli "Communication skills". Zde bylo třeba správně poskládat radiostanici SINCGARS, naladit frekvenci a spojit se s velitelem, připojit "počítač" AN/PYQ-10 SKL a zašifrovat spojení, odeslat správně hlášení 9-liner, dle aktuální situace.

Po splnění všech výše uvedených "skillů" na všechny čekala už "jen" 19,3km dlouhý přesun s bojovou výstrojí dle předepsaných parametrů. Samozřejmostí byla přilba, taktická vesta, zbraň M4A1 a ochranná maska připevněná brašnou k noze. Přesun bylo nutno zvládnout do 3hodin. Za polovinou už odpadali první uchazeči, někteří tento limit nestihli, jiní museli vyhledat lékařskou pomoc.

Kurz se podařilo dokončit zástupci 74. lehkého motorizovaného praporu nrtm. Lukáši Slejškovi a nrtm. Richardu Dvořákovi ze 43. výsadkového praporu Chrudim.

"Tento kurz mi dal mnoho nových zkušeností, zážitků i přátel. Jsem hrdý na to, že mohu nosit odznak EFMB jako jeden ze dvou čechů, kteří ho jako vůbec první v historii Armády české republiky získali! Byl to nezapomenutelný zážitek plný úsilí, potu a emocí."

"You are the tip of the spear" Col. Brian Almquist - velitel 212th Combat support hospital.

Jedná se o vůbec první odznaky EFMB získané vojáky AČR.

 

Text a foto: nrtm. Lukáš Slejška, 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice

 

 

 

 

Fotogalerie

Nahoru