Home page > Aktuality > Připomeňme si osvobození Bučovic!

Připomeňme si osvobození Bučovic!

Město Bučovice bylo důležitou komunikační spojnicí. Stavěly se zátarasy, podminovávaly silnice a mosty, budovala palebná postavení pro kulomety, minomety, neboť přes ně vedla železniční trať a silnice spojující město Brno se Slovenskem. Proto Němci v Bučovicích a okolí rozmístili minomety, děla a také tanky.  Takto připravená obrana města měla na svém úseku, zastavit postup jednotek 2. ukrajinského frontu sovětské armády. Do budované obrany byla začleněna i zdejší kasárna, kde měla palebná postavení německá děla.

Rozbřesk 28. dubna 1945 byl ve městě Bučovice poznamenán dělostřeleckou přestřelkou. Té padly za oběť mnohé budovy, mimo jiné byla silně poškozena i budova gymnázia. Došlo i k leteckým útokům. V ranních hodinách bylo osvobozeno okolí města a v rozmezí šesté až sedmnácté hodiny vstoupily do Bučovic první jednotky 24. gardového střeleckého pluku Rudé armády. Bučovice se postupně dostaly do obchvatu ze severu i z jihu a proto německé jednotky ustoupily z města a krátkodobě zaujaly na okolních kopcích další obranná postavení. K plnému osvobození Bučovic došlo 29. dubna 1945 kolem sedmé hodiny ranní. Velmi důležité je také zmínit podíl rumunských vojáků z jednotek 1. rumunské armády, kteří se na osvobození města významně podíleli. 

     

Za zmínku proto stojí i tento všeobecný souhrn.

Cesta rumunských armád, které půl roku bojovaly na našem území, byla těžká a vyžádala si velkých obětí. Podle rumunských pramenů dosáhly ztráty 66 000 mrtvých a raněných. 1. rumunská armáda ztratila 22 228 mužů, 4. armáda 39 540 mužů. Dalších 2516 mužů činily ztráty ostatních rumunských jednotek. Rumunská vojska překonala na svém postupu Československem řadu horských masivů, několik velkých řek, zvláště Hron, Nitru, Váh a Moravu. Osvobodila na 1722 obcí a osad a 31 měst a městeček.

     

          

 

Nahoru