Home page > Aktuality > Mezinárodní cvičení Slovenský štít 2016 ukončeno

Mezinárodní cvičení Slovenský štít 2016 ukončeno

Mezinárodní cvičení Slovak Shield 2016 vyvrcholilo dynamickou ukázkou bojových schopností praporního úkolového uskupení a následným slavnostním nástupem všech cvičících jednotek za účasti nejvyšších představitelů armády Slovenské republiky - náčelníka generálního štábu SR armádního generála Milana Maxima,  generálporučíka Pavla Macka a velitele pozemních sil generálmajora Ondřeje Novosada. Za Armádu České republiky byl přítomen velitel 7. mechanizované brigády Hranice plukovník generálního štábu Pavel Lipka. Cvičení se účastnilo téměř 1700 vojáků ze Slovenska, České republiky, Polska, Maďarska, Německa a USA.

Úkolem mezinárodního cvičení bylo prověřit připravenost ozbrojených sil Slovenska k obraně územní celistvosti Slovenské republiky, prověřit všechny stupně velení a procvičit schopnost spolupracovat s vojáky ze zemí NATO. Primárně prověřovanou jednotkou byl velitelství 2. mechanizované brigády z Trenčína pod velením brigádního generála Martina Stoklasy, které se připravuje na certifikaci jako předurčený prvek pro plnění úkolů v rámci Severoatlantické aliance. Cvičení probíhalo nejen v Centru výcviku Lešť a v Akademii Ozbrojených sil v Liptovském Mikuláši, ale i v Bratislavě, Trenčíně a Topoľčanoch tak, aby se prověřily velitelské a štábní postupy na území celé Slovenské republiky.

Armádu České republiky na cvičení reprezentovali zejména příslušníci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic pod velením podplukovníka Přemysla Štěpánka, příslušníci vojenské policie a 102. průzkumného praporu z Prostějova. Cvičení na Lešťi bylo skvělou příležitostí pro nové velení praporu lépe poznat štáb a jeho schopnosti plánovat a řídit bojovou činnost. Podplukovník Štěpánek poznamenal: „Měli jsme i jedinečnou možnost cvičit v mezinárodním prostředí pod velením koaličního partnera a ještě plnit úkoly, které byly velmi blízké reálnému nasazení v rámci NATO.“

Text a foto:                                                               npor. Mgr. Dan Petříček, kaplan 74.lmopr

Fotogalerie

Nahoru