Úvodní stránka > Aktuality > Cvičení Screener 2018 - Karolínka

Cvičení Screener 2018 - Karolínka

2. fáze cvičení SCREENER 2018 probíhala v CHKO Beskydy, kde se přesunuly nejen průzkumné týmy, ale i část našeho praporu, konkrétně 2. pěší rota a 3. pěší rota tentokráte v rolích opozičních sil. Úkol průzkumných jednotek se podstatně změnil a kromě působení proti vnějšímu nepříteli se vedla činnost i proti tzv. vnitřnímu nepříteli – povstaleckým skupinám a organizovanému zločinu.

Bylo rozehráno mnoho incidentů, kdy příslušníci pěších rot 74. lmopr simulovali pronikání nepřítele přes státní hranici, skrytě monitorovali a hlásili činnost příslušníků AČR a PČR. Vojáci přitom používali různé převleky a techniku podle typu rozehraného incidentu. Nechyběl ani pokus otrávit vodní nádrž Karolinka.

Vrcholem však bylo obsazení a držení rukojmích na základní škole, kde rukojmí byli skuteční žáci 8. a 9. tříd a personál školy. Proti našim vojákům - teroristům byla nasazena zásahová jednotka PČR, pro kterou nebylo jednoduché se vypořádat s vycvičenými a vysoce motivovanými protivníky, kteří se nehodlali jen tak lehce vzdát svých cílů. Policii se nakonec podařilo rukojmí osvobodit a teroristy zneškodnit a díky cvičení získat mnoho nových zkušeností, jak svou taktiku osvobozování rukojmích ještě vylepšit a pro příslušníky
74. lmopr bylo příjemným zpestřením si vyzkoušet činnost, kterou běžně necvičí.

 

Text. rtm. Lucie Stehlíková

Foto: des. Pavel Nárožný

 

 

          

 

Nahoru