Úvodní stránka > Aktuality > 11. strážní rota opět cvičila ve vojenském prostoru Libavá

11. strážní rota opět cvičila ve vojenském prostoru Libavá

Příslušníci 11. strážní roty BAF (Bagram Air Field), kterou tvoří především příslušníci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, absolvovali ve dnech 23. až 27. července intenzivní výcvik ve vojenském újezdu Libavá.

Během výcviku mohli vojáci využít zkušenosti 10. strážní roty BAF, která na Bagramu působí od dubna letošního roku. Do vojenského prostoru totiž dorazili velitelé čet a hlavní funkcionáři 11. strážní roty přímo z letiště Praha-Kbely, kam přiletěli po sedmi hodinách letu z Bagramu. Tam v rámci stáže měli možnost se seznámit s aktuální situací přímo v prostoru jejich budoucího nasazení v afghánské provincii Parwan.

Výcvik ve vojenském prostoru Libavá byl rozdělen do třech fází. V první probíhaly střelby z ručních a lafetovaných zbraní, kterých se účastnili všichni vojáci 11. strážní roty BAF. Cílem bylo zdokonalení se ve střelbě z útočné pušky BREN a pistole PHANTOM, ale také z dalších zbraní například z RPG 7, kulometu MINIMI, podvěsného granátometu G1. Kromě denních střeleb absolvovali vojáci také střelby v noci s pomocí tzv. nočního vidění.

Výcvik aeromobilních operací

V druhé fázi probíhal výcvik aeromobilních operací a navádění vrtulníku na přistání. Každá z čet se přesouvala pomocí vrtulníku. Nejprve musela zabezpečit místo přistání a teprve potom mohla navést aeromibilní prostředek na přistání.
Poslední fáze se zaměřila na kontrolu sladěnosti čet. Každá četa měla za úkol přesunout se v obtížném terénu vojenského prostoru Libavá na vozidlech TATRA 810 a procvičit sesednutí z vozidel včetně provádění pěších patrol. Během nich museli vojáci řešit řadu incidentů jako napadení nepřítelem, fiktivní zranění svého kolegy a mnoho dalších.

Cvičení ukázalo, že je stále co procvičovat a zdokonalovat. Také se ukazuje, že příslušníci 11. strážní roty BAF jsou schopni řešit složité situace, které jim byly připraveny vojenskými instruktory,“ konstatoval vedoucí praporčík Marek Macháček.

Text: npor. Mgr. Dan Petříček, kaplan 74. lmopr Bučovice

     

     

 

Nahoru